مشکل مصرف انرژی بیت کوین حل خواهد شد

ما در مورد مصرف انرژی بیت کوین تصور کاملاً اشتباهی داریم. بیت کوین درواقع منجر به تولید انرژی سبز می‌شود. گرم شدن زمین قطعاً یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های بشر است. چندین دهه است که عموم مردم، کشورهای به‌شدت صنعتی را برای خسارات وارده به سیاره‌مان مقصر می‌دانند. در تلاش برای حفظ زمین، معمولاً استخراج بیت کوین به دلیل مصرف بالای انرژی و تأثیرات مخرب بالقوه بر محیط‌زیست موردانتقاد قرار می‌گیرد.
در اواخر سال گذشته، فرایند استخراج در شبکه بیت کوین با نیروی الکتریسیته‌ای کار می‌کرد که برای تأمین انرژی برق در بیش از ۲۰ کشور اروپایی کافی بود. اخیراً مقاله‌ای با این تیتر به چاپ رسیده است: «امروزه استخراج بیت کوین تقریباً یک درصد از مصرف انرژی جهان را تشکیل می‌دهد.» از یک دیدگاه، این موضوع قطعاً درست است.(خرید بیت کوین )
در فرایند استخراج، مدیریت دفتر کل بیت کوین به اثبات انجام کار وابسته است. این شبکه از کامپیوترهایی تشکیل شده (و نیرو می‌گیرد) که مسلماً از نیروی برق استفاده می‌کنند. با افزایش پذیرش بیت کوین، کامپیوترهای بیش‌تری به شبکه می‌پیوندند. این امر باعث افزایش مصرف انرژی در طول انجام فرایند استخراج می‌شود. در استخراج بیت کوین سوددهی و کارایی مستقیماً با انرژی ورودی در ارتباط است – یک مدل کسب‌وکار به‌ظاهر خطرناک بدون توجه به منابع برق.
اما درحالی‌که داده‌ها نشان می‌دهند بیت کوین یک درصد برق جهان را مصرف می‌کند، اشتباهاً القا می‌کنند که (اگر بیت کوین نبود) این مقدار برق تولید نمی‌شد – یا لازم نبود. در حقیقت، غالب اوقات برق مورداستفاده در مزرعه¬های استخراج بیت کوین از مازاد انرژی‌ای تأمین می‌شود که کشورها تمایل بسیاری به تخلیه آن دارند.
در مورد راه‌حل‌های انرژی سبز مانند نیروگاه‌های بادی (مزارع بادی) و خورشیدی، معمولاً اگر عرضه بیش‌تر از تقاضا باشد، ذخیره یا حتی فروش انرژی امری دشوار است. این مسئله به‌ویژه در کشورهایی مانند چین – که تقریباً ۷۰ درصد از بیت کوین‌های دنیا در آنجا استخراج می‌شود – متداول است.
به گزارش رویترز «در سال ۲۰۱۷ توان بادی به هدر رفته (در چین) به حدود ۱۲ درصد تولید کل رسید» و توزیع این مازاد انرژی بسیار دشوار است، زیرا سایر کشورهای این منطقه نیز غنی از انرژی می‌باشند.
به زبان ساده، کشورهایی که نیروی برق در آن‌ها ارزان‌قیمت است، به دلیل بالاتر بودن میزان عرضه نسبت به تقاضا، ماینرهای ارز دیجیتال را به خود جذب می‌کنند. استخراج ارز دیجیتال با مصرف انرژی که در صورت عدم استفاده به هدر می‌رود، نقش مهمی در نرمال‌سازی بازارهای بین‌المللی انرژی ایفا می‌کند.
پژوهشگر و اینفلوئنسر فعال حوزه ارز دیجیتال، آندریاس آنتونوپولوس، این وضعیت را به‌صورت مختصر و مفید توضیح داده است:
به نظر من مصرف انرژی در استخراج (ماینینگ) خوب نشان داده نشده است. زمانی که یک نیروگاه ۵۰ مگاواتی در مکانی با تنها ۱۵ مگاوات تقاضا ساخته شود، چه اتفاقی روی می‌دهد؟ در مواردی که این انرژی مانند باد، خورشید یا آب انرژی جایگزین باشد، نمی‌توان آن را خاموش یا کم کرد. نیروگاه ساخته شده است، انرژی تولید می‌کند و بعد چه اتفاقی می‌افتد؟ انرژی اساساً به هدر می‌رود.
حال اگر در چنین محیطی، روشی بیابید که بتوان این انرژی را با استفاده از نیروی برقی که در صورت عدم استفاده به هدر می‌رود، به یک ذخیره ارزش جایگزین تبدیل کرد چه؟ هم‌اکنون بیت کوین یک یارانه زیست‌محیطی برای انرژی جایگزین در سرتاسر جهان است.
آنچه باید موردتوجه قرار گیرد این است که ظهور بیت کوین سبب تمرکززدایی تولید انرژی می‌شود. به عقیده آنتونوپولوس این امر «یکی از مهم‌ترین گرایش‌ها در تاریخ بشر» است.(خرید بیت کوین )

«ذخیره» انرژی در قالب ارزهای دیجیتال هزینه‌های مربوط به توسعه آن راه‌حل‌ها را جبران می‌کند – به‌ویژه امروزه که می‌دانیم بخش گسترده‌ای از انرژی تجدید پذیر به هدر می‌رود. درواقع صنعت استخراج بیت کوین تنها با به‌کارگیری مازاد انرژی تولیدشده و تبدیل آن به یک کالای ارزشمند، به توسعه راه‌حل‌های انرژی جایگزین کمک می‌کند.(خرید بیت کوین )
شرکت تولید و توزیع برق هیدرو-کِبِک (Hydro-Quebec)، بزرگ‌ترین کمپانی تولید نیرو در کانادا، مثال بسیار خوبی است. به گزارش رویترز «برآورد می‌شود که این استان (کبک) در ۱۰ سال آینده انرژی مازادی معادل ۱۰۰ تراوات ساعت داشته باشد. یک تراوات ساعت برق ۶۰٬۰۰۰ خانوار در کبک را در یک سال تأمین می‌کند.»
تعجبی ندارد که عملیات استخراج بیت کوین درخواست‌های متعددی برای استفاده از انرژی مازاد به شرکت هیدرو-کبک ارائه داد. بدین ترتیب، سوددهی ثابت با میانگین سالانه بسیار بالا یعنی حدود ۳ میلیارد دلار در طی ۴ سال گذشته وجود داشته است.(خرید بیت کوین )
اصلاحیه: هیدرو-کبک پس‌ازآن جزییات سوددهی را تصریح کرد و این مطلب با توجه به داده‌ها به‌روزرسانی شده است. بالأخص اشاره شده است که برخلاف آنچه در ابتدا گزارش شده بود، این ارقام منحصراً مربوط به میزان سوددهی می‌باشند نه درآمد که مطمئناً تمایز بسیار مهمی است.
قراردادهای سودآور، پول بسیار زیادی تولید کردند و از آنجایی میزان سود از نرخ بازده مورد تأیید تنظیم‌کننده بیشتر بود ناچار شدند ۴۵ میلیون دلار از آن را با مشتریان خود سهیم شوند. این جریان مطمئناً سایر کشورها را به ایجاد راه‌حل‌های انرژی تجدید پذیر مشابه تشویق می‌کند.
تاختن به استخراج بیت کوین و انتقاد از آن به دلیل مصرف بالای انرژی کار آسانی است – استخراج بیت کوین یک هدف حمله مشخص است. وب‌سایت Ars Technica در ماه می‌گزارش کرده است که تا پایان سال، بیت کوین می‌تواند تا ۷٫۷ گیگاوات برق مصرف کند.(خرید بیت کوین )
آنتونوپولوس مقایسه‌ای میان مصرف انرژی بیت کوین و غول شرکت‌های خدمات مالی VISA انجام داده است:
هر بار که شما از ویزا کارت خود برای انجام تراکنش مالی استفاده می‌کنید، از ۱۰۰٬۰۰۰ فوت مربع مرکز داده‌ای که ۱۰۰٬۰۰۰ سرور را برای شناسایی کلاه‌برداری یا برای اجازه پرداخت به حساب شما به حرکت در می‌آورند، آگاه نیستید، از برج‌های (دفاتر کاری) که ۲۴ ساعته روشن هستند، اتاق‌های بازرگانی، خزانه‌های بانکی (bank vaults)، اتومبیل‌های مسلح و کامیون‌های دیزلی آگاه نیستید، تمامی این هزینه‌های هنگفت، عمدتاً ازنظر پنهان هستند.
اگر شبکه بیت کوین و تعداد کاربران آن ده برابر بزرگ‌تر بود، نیازی به ده برابر شدن میزان استخراج نبود. – همین مقدار استخراجی که در حال حاضر وجود دارد کفایت می‌کرد. انگیزه سود به‌عنوان یک محرک عمل می‌کند، اما این اشتباه است که گمان کنیم تنها با جهانی‌شدن بیت کوین، هزینه انرژی نیز چند برابر می‌شود، درواقع کاملاً برعکس است. با گذشت زمان، پاداش بیت کوین کاهش می‌یابد و درنتیجه محتمل‌تر است که با کاهش تدریجی هزینه انرژی و سپس توقف آن روبرو شویم.
آنتونوپولوس این امر را تصدیق می‌کند که چالش‌هایی در مدیریت مصرف برق بیت کوین وجود دارد، اما این یک مبحث پیچیده نیازمند بررسی از زوایای مختلف است. اینکه بگوییم بیت کوین بد است، آن هم تنها به این دلیل که از برق استفاده می‌کند، نشان از کوته‌فکری است.(خرید بیت کوین )
آنتونوپولوس اظهار می‌کند:
این یک جریان درازمدت است، پیامدها و پیچیدگی‌های مربوط به چگونگی تخصیص هزینه و چگونگی مصرف انرژی بسیار زیاد است. من فکر نمی‌کنم که بتوانیم دو سیستم اثبات انجام کار در این سیاره داشته باشیم، اما فکر می‌کنم که تنها به یک سیستم نیاز داریم.

در پایان اینکه، توانایی شبکه بیت کوین برای بهره‌برداری نوآورانه از انرژی می‌تواند تا حدودی به یک «قابلیت بسیار موفق» در شبکه تبدیل بشود.

(خرید بیت کوین )

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر